2014/07/06

BRAVE KIDS 2014

Brave Kids


Najpiękniejszy projekt świata

fot. Alicja Osio
Na jednej dużej scenie profesjonalnej sali widowiskowej dzieci z Ugandy, Gruzji, Kirgistanu i Warszawy, Zimbabwe, Iranu, Brazylii, Laosu. Spektakl, który łączy w sobie elementy różnych technik artystycznych – tańca, muzyki, śpiewu, sztuki cyrkowej. Na wypełnionej szczelnie widowni między innymi rodziny goszczące dzieci,  a także ludzie, których zaintrygowała ta kolorowa grupa uzdolnionych artystycznie dzieciaków. To obrazek z finałowego spektaklu Brave Kids w lipcu 2013.

Brave Kids
Brave Kids to spotkanie artystycznych grup dzieci z różnych zakątków świata. Nie potrzebują wspólnego języka aby się porozumieć i stworzyć coś wyjątkowego. Komunikują się poprzez wspólne tworzenie i wymianę doświadczeń. Przez dwa tygodnie, w miastach partnerskich Brave Kids (w 2014 są to: Wrocław, Wałbrzych, Puszczykowo, Warszawa) pracują metodą „dzieci uczą dzieci” i przygotowują wspólny występ. I tak dzieci tańczące breakdance uczą się grać na bębnach, te śpiewające hip-hop powtarzają kroki gruzińskich tańców ludowych. Efekty ich pracy pokazywane są szerokiej publiczności. Dla niektórych z nich to pierwsza okazja, aby pokazać się na scenie. Następnie wszystkie grupy z miast partnerskich spotykają się na tydzień w Krośnicach na Dolnym Śląsku, gdzie następuje kulminacja ich pracy. Wielkie ukłon należy się liderom artystycznym, którzy przygotowują występ z grupą 120 dzieci z 18 grup z różnych krajów. Dzieciaki biorące udział w projekcie pochodzą z bardzo różnych środowisk, często defaworyzowanych. Udział w projekcie pokazuje im, że poprzez sztukę mogą wpływać na otaczający je świat, kształtować rzeczywistość. Uczy, że pozwala ona przezwyciężać traumatyczne przeżycia, stereotypy i ograniczenia.  Buduje w nich także poczucie własnej wartości i odwagę których potrzebują nie tylko, aby wyjść na scenę, ale także by zmienić swoją sytuację życiową.
fot. Alicja Osio

Brave rodziny
Brave Kids daje możliwość przeżycia wyjątkowego międzykulturowego spotkania bez wychodzenia z domu. Dzieci i ich opiekunów ze świata można zaprosić na dwa tygodnie do swojego domu. Jest to wspaniała okazja, aby w praktyce poćwiczyć polską gościnność, zweryfikować własne wyobrażenia o przedstawicielach innych kultur i zdjąć na chwilę swoje kulturowe okulary. Mimo że warsztaty nie przygotowują rodzin goszczących na wszelkie możliwe sytuacje, to pozwalają zrozumieć pewne mechanizmy zachodzące na styku kultur. Goszczenie dzieci pozwala właściwie codziennie przekonywać się, że to co dla nas jest oczywiste, dla ludzi z innych kultur może być zupełnie nieznane, albo inaczej postrzegane.  To z jednej strony lekcja pokory, otwartości, wyrozumiałości, a z drugiej lekcja komunikacji międzykulturowej i ogromna dawka praktycznej wiedzy o innych kulturach.  To doświadczenie, które pozostaje w sercach i głowach, potrafi zmienić życie. Bywa, że rodzina, która gościła chłopca ze slumsów Delhi rusza z plecakiem na drugi koniec świata, aby odnaleźć dziecko, które nie tylko na dwa tygodnie, ale już na zawsze stało się członkiem rodziny.  W przygotowaniu się na przyjęcie gości pomagają warsztaty międzykulturowe dla dorosłych oraz warsztaty międzykulturowe dla dzieci, które w tym roku w Warszawie realizowałam wraz z Michaliną Jarmuż. Reprezentujemy Fundację Świat na Wyciągnięci Ręki, lokalnego partnera Brave Kids w Warszawie.

Brave Kids to także szereg wydarzeń towarzyszących – wizyty w ośrodkach pomocowych, w Centrum Zdrowia Dziecka, warsztaty dla społeczności lokalnej, międzykulturowe spotkania z przedstawicielami grup.

Zachęcam członków SIETAR do aktywnego włączenia się w ten projekt – jako widz, rodzina goszcząca, czy nawet organizacja partnerska wszędzie tam, gdzie warto mówić o odważnych dzieciach, zapraszać je do wspólnego tworzenia i pokazywać efekty ich pracy.   
                                                                                                           
                                                                                                           Aleksandra Ośko